En Hafif Makro Lens Canon'dan

Fotoğraf

Recep Anıl Aydemir 10761 okunma 0

Canon yeni lensi EF-M 28mm f3.5 Macro IS STM 'i makro ışığı ile birlikte piyasaya sürüyor.

En Hafif Makro Lens Canon'dan

Fotoğrafları görünce Canon kullanıcıları heveslenebilir ama şimdiden söyleyeyim bu lens aynasız kameralar için geliyor.

Canon'un aynasız serisi olan M serisi çıktığından beri 4 yıl oluyor ama pek lens üretmediler bu seri için. Canon aynasız sektöründe istediği başarıyı yakalayamadığından olabilir. Şimdi ise ilk defa bir lense makro ışığı koyuyorlar.

Makro çekim yaparken karşılaşılan en büyük sorun; konuya çok yaklaştığımız için lensimizin gölgesinin konunun üzerine düşmesi, çözüm de tabii ki ring flaş ya da twin flaş ama kabul edelim Canon M serisi kullananlar, makinayı makro çekim yapmak için kullanmıyorlardır. Bu artık değişecek gibi görünüyor. Canon bu lens ile birlikte süper makro modu geliyor ve netleme mesafesini 9.3 cm'e kadar düşürüyor. Ring flaşta ışık homojen bir şekilde her yere dağılırken çoğu fotoğrafçının makro çekimler için twin flaş kullanmasının nedeni; istedikleri şekilde ışığın dağılımını ayarlayabilmesi. Canon bu lenste o durumu da düşünmüş. Lens üzerindeki ışığın tipi ring flaşa benzese de sağ ve sol tarafı ayrı ayrı açılıp kapatılabiliyor olması sayesinde twin flaş avantaşlarını da kısmen sağlamış oluyor.

Bu lens sadece makro çekmek için mi derseniz, değil tabii ki. Bu genel kullanım için üretilmiş bir lens. Normalde fotoğrafçılar homojen portreler çekmek için ring flaşlar kullanıyorlar, haliyle bu lens portre çekimlerinde de fark yaratacaktır. 

Haziran ayında piyasaya çıkacak olan lens 300$ fiyat etiketine sahip olacak. 28 mm olan lens M serisinin crop sensörü ile 44.8 mm'ye eş değer ve f3.5 değerinde diyafram açıklığı sunuyor.

Önümüzdeki günlerde Canon bir çılgınlık yapıp DSLR için de bu şekilde bir lens üretecek mi göreceğiz. Çok ihtimal vermesem de belki Canon'un bu hareketi farklı markalara DSLR lenslere ışık eklemek için harekete geçmesine neden olur.

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap