Gözün ISO değeri kaç?

Fotoğraf

Recep Anıl Aydemir 52735 okunma 0

İnsan gözü kameranızla kıyaslanınca ne kadar iyi ne kadar kötü?

Gözün ISO değeri kaç?

Fotoğraf makinelerimizin ya da video kameralarımızın kaydettikleri görüntünün özelliklerini temelde 3 bileşeni değiştirerek ayarlıyoruz; diyafram, enstantane ve ISO. Kamerasını iyi kullanan herkes bu ayarların birbirine olan etkisini bilir ve kullanır. Düzenli pratik bu üçlü arasındaki dengenin kurulması içi en önemli unsurdur.

Kameraların belirli sınırlar içinde ISO değerleri var ama insan gözü ne kadar görebiliyor diye bir soru aklınıza gelmemiştir belki ama birilerinin gelmiş. Bunu araştırmak için çıkmışlar yola. Bu sorunun cevabını vermek çok kolay değil, çünkü insan uyum sağlayabilen bir görüş yapısına sahip ve söz konusu görmek olunca işin içine beyin de giriyor. Rockefeller Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre insan gözü teorik olarak tek bir fotonu görebiliyor. Bu sonuçla karşılaştığında insanlar için bir ISO değeri vermek imkansız hale geliyor. Eğer verilebilirse aklınızdan bir sayı tutun ve bu ISO değeri büyük bir ihtimalle ondan daha büyük olacaktır.

Kameralarda 128.000 ISOları yüksek olarak gördüğümüz, temiz bir görüntü alamadığımız zamanın teknolojisini düşünürsek gördüğümüzü çekecek hale gelebilecek kameralar için daha çok yolumuz var gibi.

 

Kaynak:"No Film School"

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap