Avrupa Birliği: Steam Antitröst Kurallarına Aykırı Davranıyor

Oyun

Serdar Zaim 44 okunma 0

Geçtiğimiz hafta küresel internet şirketlerini yakından ilgilendiren yeni telif haklarını yasasını onaylayan Avrupa Birliği (AB), bu kez Valve’ın sahibi olduğu dünyanın en büy&u..

Avrupa Birliği: Steam Antitröst Kurallarına Aykırı Davranıyor

Geçtiğimiz hafta küresel internet şirketlerini yakından ilgilendiren yeni telif haklarını yasasını onaylayan Avrupa Birliği (AB), bu kez Valve’ın sahibi olduğu dünyanın en büyük dijital oyun platformu Steam ile ilgili çok önemli bir kararın altına imza attı.

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Valve’ın aralarında olduğu altı video oyun yayıncısına bir “itiraz beyanı” göndererek, bu şirketlerin uyguladığı coğrafi bölge kısıtlamalarının AB antitröst kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Steam gibi dijital oyun platformları, kullanıcıların ikamet ettikleri ülke dışından satın aldıkları oyunların aktivasyon kodlarını kullanmalarını yasaklıyor.  Komisyon Üyesi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, gerçek bir dijital pazarda tüm Avrupalı tüketicilerin nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, arzu ettikleri video oyunları satın alma ve oynama hakkına sahip olmaları gerektiğini söyledi.  Tüketicilerin AB üyesi ülkelerde alışveriş yapmalarının engellenmemesi gerektiğini belirten Vestager, Valve ve diğer beş video oyunu yayıncısına bu yanlışı düzeltmeleri çağrısında bulundu.  Öte yandan Valve, coğrafi bölge kısıtlamasının bölgesel satışları artırmak ve oyun geliştiricilerinin yeni pazarlara açılmasını sağlamak gibi yönlerden mantıklı olduğunu savunuyor.

Nitekim Fiyatların dünya genelinde aynı kalması, ideal fiyat noktasını bulma konusunda geliştiricileri zor durumda bırakabilir.  Steam Steam, Valve firması tarafından geliştirilen popüler dijital oyun satın alma ve oyun platformudur. İndir Steam İnternet üzerinden en güncel sunucuları (serverlar) görmenizi ve orijinal oyunlarınızla internet üzerinden (online) multiplayer oynamanızı sağlayan oyun platformu. İndir Steam İnternet üzerinden popüler online olarak oyun oynayabildiğiniz bir platform olan Steam'in Android için geliştirilmiş sohbet, güncelleme ve özel fırsatlarını mobil cihazınız aracılığıyla yararlanmanızı sağlayan uygulamasıdır. İndir Steam Steam iPhone uygulaması ile arkadaşlarınızla sohbet edebilir, kampanyaları takip edebilirsiniz.

İndir Steam Steam Windows Phone uygulaması ile son oyunları, topluluğu takip etmekten uzaktan oyun indirmeye pek çok şeyi yapabilirsiniz. İndir Steam Steam oyun platformunun Linux versiyonudur. 

Kaynak: tamindir

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap