Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif

İnternet

Ali Nejat Develi 128 okunma 0

Ayın karanlık yüzünde araştırmalar yürüten Çin, gezegenimizin uydusunda jel benzeri madde bulunduğunu açıkladı.

Ay’ın karanlık yüzünde gizemli keşif

Bilim dünyası Çin Uzay Ajansı'nın Ay'a gönderdiği uzay aracının imza attığı keşfi konuşuyor.

Gezegenimizin tek uydusu olan Ay'ın yüzeyinde araştırmalar yapan Yutu-2 keşif aracı, belirtilen bölgede jel benzeri bir madde keşfetti.

Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre, söz konusu madde Ay toprağından önemli derecede farklılıklar içeriyor.

Çin henüz bulunan maddenin resimlerini paylaşmadı. 

Yaklaşık 4 yıl önce Nvidia, Maxwell GPU teknolojisiyle Ay'a çıkış sürecini simüle etmiş ve bunun stüdyo ortamında çekilmesinin mümkün olmadığını ispatlamıştı.

\n

O dönem bunu GeForce GTX 980 grafik kartıyla gösteren Nvidia, bu kez de TX Real-Time Ray Tracing teknolojosiyle bir çalışma gerçekleştirdi ve aynı sonuca ulaştı. NASA, geçtiğimiz hafta neredeyse 50 senedir dillendirilen “ABD Ay’a ayak basmadı” komplo teorisini susturacak bir paylaşımda bulunmuştu NASA, Ay’a ayak basılan tarihi uçuş Apollo 11’e ait 10 binden fazla fotoğrafı kamuoyu ile paylaştı. 16 Temmuz 1969'da Ay'a iniş yapan ilk uzay aracı Apollo 11'de astronot Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins bulunuyordu. Apollo 11'in 20 Temmuz'da Ay'ın yörüngesine girmesinin ardından astronot Neil Armstrong, Ay'a ayak basan ilk insan oldu. Apollo 11 misyonu komutanı Amstrong'u, yaklaşık 20 dakika sonra astronot Aldrin izledi ve böylelikle Ay'a ayak basan ikinci kişi oldu. İşte NASA tarafından paylaşılan o karelerden en dikkat çekenleri...

Kaynak: NTV

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap