Huaweinin işletim sistemi HongMeng OS için tarih verildi

İnternet

Murat Bayri 23 okunma 0

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei, Google ile yaşanan ambargo problemi nedeniyle zor günler geçirirken, kendi işletim sistemi HongMeng OSu ortaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Huaweinin işletim sistemi HongMeng OS için tarih verildi

ABD merkezli teknoloji devi Google ile yaşanan sorunlar nedeniyle bir süredir kendi işletim sistemine ağırlık veren Huawei, HongMeng OS'u çok yakında görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. 

ABD ticaret yasağı sonrasında geliştirmeye hız verdiği HongMeng OS, 9 Ağustos tarihinde Çin'de yapılacak etkinlikte dünyaya duyurulacak. 

Ülkenin Dongguan şehrinde düzenlenecek geliştirici konferansında ilk kez görülmesi beklenen Huawei'nin özel işletim sistemi, ilk olarak televizyon ve Nesnelerin İnterneti (IOT) kapsamındaki cihazlar için çalışacak.

Ancak Huawei'nin uzun vadede telefon, tablet ve hatta bilgisayarlarının bile bu işletim sistemiyle uyumlu çalışmasını planladığı belirtiliyor.

\n

Google'ın aynı paralelde geliştirdiği Fuchsia işletim sistemini yakından inceleyen Çin merkezli şirket, HongMeng OS'u bir mikro çekirdek etrafında oluştururken, yapay zeka teknoloji sayesinde de işletim sistemi birçok platformla uyumlu bir şekilde çalışabilecek.

Henüz Huawei tarafından doğrulanmasa da Huawei'nin Ekim ayında duyurmayı planladığı Mate 30 serisi telefonlarını Android yerine HongMeng OS ile kullanıcılara sunacağı konuşuluyor. 

Çin merkezli Huawei'nin Google yasağına karşı b planı olarak lanse ettiği işletim sistemine ait yeni görüntüler geldi. Huawei ARK OS'a ait görüntüler ortaya çıktı! Ark OS, yakın zamanda Çin ticari marka ofisinde ve Avrupa fikri mülkiyet bürosunda ticari marka olarak tescillenerek sertifikasını aldı.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei'nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı. 

\n

Söz konusu başvuruda, Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark marka isimlerinin yer aldığı görülüyor. 

Teknloji dünyasındaki soğuk savaş ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

\n

Huawei CEO'su Yu Chengdong, şirketin kendi işletim sistemi için merakla beklenen tarihi verdi

Huawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti. 

\n

HUAWEİ'Yİ KARA LİSTEYE ALAN ŞİRKETLER 

Henüz adı açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen iddialar arasında.

ABD Ticaret Bakanlığı, dün kara listedeki Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. 

\n

ABD'nin aldığı karar Huawei'nin mevcut ürün ve ağların bakımı ve cep telefonlarının güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin veriyor. Ancak Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak. 

Yasağı 90 gün erteleyen karar kuşkusuz Huawei’nin kısa bir süreliğine olsa da rahat bir nefes almasını sağladı.

\n

Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği gibi gitmez ve Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? 

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bu senaryo gerçekleşirse Huawei cihazlara sahip olan kullanıcılar Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak. 

\n

Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project- Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) geldiğinde alabilecek. 

90 günün sonunda anlaşma olmaz ve yasak kararı devreye girerse Huawei marka telefon alanlar Google Fotoğraf, YouTube, Google Harita, Google Drive, Google Duo görüntülü arama vb uygulamalarına sahip olamayacak. 

\n

Bu senaryo gerçek olması durumunda Güney Kore merkezli Samsung'un arkasından dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi konumunda yer alan Huawei için zor günler başlamış olacak. 

Google’ın bu kararının kullanıcı tarafından göreceği tepki şirketin kısa vadeli zararında belirleyici olacak.

\n

Zira kısıtlama halihazırda Huawei kullananları kapsamasa da yeni telefon alacaklar için başka markaları tercih etmeleri için yeterli motivasyonu barındırıyor. 

Peki Huawei'ye karşı olası bir Android yasağı durumunda alternatif Android cihazlar neler?

\n

İşte Android işletim sistemi ile çalışan en popüler telefonlar ve kullanıcılarına sundukları özellikleri... 

6.1 inç ekran 

128 GB depolama 

\n

8 GB RAM 

\n

3400 mAh batarya 

\n

12 MP kamera

6 inç ekran 

\n

64 GB depolama 

\n

4 GB RAM 

\n

3700 mAh batarya 

\n

12.2 MP kamera

6.1 inç ekran 

\n

128 GB depolama 

\n

6 GB RAM 

\n

3500 mAh batarya 

\n

16 MP kamera

6.39 inç ekran 

\n

128 GB depolama 

\n

6 GB RAM 

\n

3300 mAh batarya 

\n

48 MP kamera 6.2 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 6.1 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin mAh batarya 16 MP kamera 6.4 inç ekran 128 GB depolama 6 GB RAM 4 bin mAh batarya 12 MP kamera 6 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 520 mAh batarya 12.2 MP kamera 6.28 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 300 mAh batarya 16 MP kamera 6.2 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 5.7 inç ekran 32 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 300 mAh batarya 13 MP kamera 4.5 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 6.01 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 800 mAh batarya 12 MP kamera

Kaynak: NTV

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap