Huaweinin işletim sistemi için tarih verildi

İnternet

Ali Nejat Develi 77 okunma 0

Huawei’nin kendi işletim sistemini kullanıma sunacağı tarih için yeni bir iddia geldi.

Huaweinin işletim sistemi için tarih verildi

Android işletim sisteminden bağımsız hale gelmek için uzun Huawei bir süredir HongMeng (Ark OS olarak da anılıyor) için yoğun mesai harcıyor. 

\n

Geçtiğimiz günlerde 1 milyona yakın HongMeng OS yüklü test cihazının yolda olduğu iddiasının ardından bugün yeni işletim sistemi için tarih verildi. 

\n

Tianfeng International analisti Guo Mingxi’in i ddiasına göre, Huawei Ekim ayında kendi işletim sistemini kullandığı telefonları piyasaya sürebilir. ABD merkezli teknoloji devi Google'ın işletim sistemi Android'den mahrum kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan Huawei'nin alternatif planı belli oldu. Bir süredir kendi işletim sistemi için ciddi mesai harcayan Huawei'nin bu sistem stabil hale gelene kadar başka bir platfrom ile ara geçiş formülü üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

Tabi bu proje için çok fazla alternatif yok.

\n

The Bell’in haberine göre, Aurora OS bir adım öne çıkıyor. 

Aynı habere göre, Huawei yöneticisi Guo Ping, Rusya Federasyonu’nun Dijital Gelişim, İletişim ve Kitle Medya Bakanı Konstantin Noskov ile yaptığı görüşmede Aurora OS’u kullanmak konusunda fikir aldı. Çin merkezli Huawei'nin Google yasağına karşı b planı olarak lanse ettiği işletim sistemine ait yeni görüntüler geldi. Huawei ARK OS'a ait görüntüler ortaya çıktı! Ark OS, yakın zamanda Çin ticari marka ofisinde ve Avrupa fikri mülkiyet bürosunda ticari marka olarak tescillenerek sertifikasını aldı.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei'nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı. 

\n

Söz konusu başvuruda, Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark marka isimlerinin yer aldığı görülüyor. 

Teknloji dünyasındaki soğuk savaş ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

\n

Huawei CEO'su Yu Chengdong, şirketin kendi işletim sistemi için merakla beklenen tarihi verdi

Huawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti. 

\n

HUAWEİ'Yİ KARA LİSTEYE ALAN ŞİRKETLER 

Henüz adı açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen iddialar arasında.

ABD Ticaret Bakanlığı, dün kara listedeki Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. 

\n

ABD'nin aldığı karar Huawei'nin mevcut ürün ve ağların bakımı ve cep telefonlarının güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin veriyor. Ancak Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak. 

Yasağı 90 gün erteleyen karar kuşkusuz Huawei’nin kısa bir süreliğine olsa da rahat bir nefes almasını sağladı.

\n

Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği gibi gitmez ve Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? 

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bu senaryo gerçekleşirse Huawei cihazlara sahip olan kullanıcılar Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak. 

\n

Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project- Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) geldiğinde alabilecek. 

90 günün sonunda anlaşma olmaz ve yasak kararı devreye girerse Huawei marka telefon alanlar Google Fotoğraf, YouTube, Google Harita, Google Drive, Google Duo görüntülü arama vb uygulamalarına sahip olamayacak. 

\n

Bu senaryo gerçek olması durumunda Güney Kore merkezli Samsung'un arkasından dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi konumunda yer alan Huawei için zor günler başlamış olacak. 

Google’ın bu kararının kullanıcı tarafından göreceği tepki şirketin kısa vadeli zararında belirleyici olacak.

\n

Zira kısıtlama halihazırda Huawei kullananları kapsamasa da yeni telefon alacaklar için başka markaları tercih etmeleri için yeterli motivasyonu barındırıyor. 

Peki Huawei'ye karşı olası bir Android yasağı durumunda alternatif Android cihazlar neler?

\n

İşte Android işletim sistemi ile çalışan en popüler telefonlar ve kullanıcılarına sundukları özellikleri... 

6.1 inç ekran 

128 GB depolama 

\n

8 GB RAM 

\n

3400 mAh batarya 

\n

12 MP kamera

6 inç ekran 

\n

64 GB depolama 

\n

4 GB RAM 

\n

3700 mAh batarya 

\n

12.2 MP kamera

6.1 inç ekran 

\n

128 GB depolama 

\n

6 GB RAM 

\n

3500 mAh batarya 

\n

16 MP kamera

6.39 inç ekran 

\n

128 GB depolama 

\n

6 GB RAM 

\n

3300 mAh batarya 

\n

48 MP kamera 6.2 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 6.1 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin mAh batarya 16 MP kamera 6.4 inç ekran 128 GB depolama 6 GB RAM 4 bin mAh batarya 12 MP kamera 6 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 520 mAh batarya 12.2 MP kamera 6.28 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 300 mAh batarya 16 MP kamera 6.2 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 5.7 inç ekran 32 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 300 mAh batarya 13 MP kamera 4.5 inç ekran 64 GB depolama 6 GB RAM 3 bin 500 mAh batarya 12 MP kamera 6.01 inç ekran 64 GB depolama 4 GB RAM 3 bin 800 mAh batarya 12 MP kamera

Kaynak: NTV

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap