iOS 13 yayınlandı! Apple o iPhoneların fişini çekti

İnternet

Murat Bayri 82 okunma 0

ABD merkezli teknoloji devi Appleın yeni işletim sistemi iOS 13’ü yayınladı. Yeni iOS ile birlikte Apple bazı iPhone modellerine verdiği desteği de sonlandırmaya başlayacak.

iOS 13 yayınlandı! Apple o iPhoneların fişini çekti

ABD merkezli teknoloji devi dün TSİ 20.00 itibari ile eski telefonlarına iOS 13 desteğini yayınladı.

\n

Apple 2016'dan önce çıkan modellere iOS 13'ü desteklemeyecek. Gelin ilk önce güncelleme alacak iPhone modellerine bakalım

iPhone 11 iPhone 11 Pro iPhone 11 Pro Max iPhone XS iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8 Plus iPhone 8

iPhone 7 Plus

iPhone 7 iPhone 6S Plus

iPhone 6S

iPhone 6 Plus

iOS 13 gündellemesini almayacak iPhone modelleri ise şöyle... iPhone 6

iPhone 5S

iPhone SE Apple kullanıcılarının merakla beklediği ve Eylül ayındaki lansmandan sonra kullanıma girmesine kesin gözüyle bakılan iOS 13'ün kendisi kullanıma girmeden Beta'sı yayınlandı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS 13.1 ve iPadOS 13.1’in ilk beta sürümlerini geliştiricilere sunarak şimdiden bir sonraki güncellemeyi test etmeye başladı. 

\n

450 MB boyutundaki güncellemenin, iOS 13 sürümündeki hataları giderdiği belirtiliyor. 

Apple’ın iPhone ve iPad için geliştirdiği iOS 13, WhatsApp ve Facebook için işleri zorlaştıracak! Zira iOS 13, güvenlik tedbirlerini artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Apple, tabiri caizse, WhatsApp ve Facebook gibi uygulamaları gözetimi altında olacak. Söz konusu adım sayesinde sesli iletişim kurmaya yarayan uygulamaların arka planda VoIP (IP üzerinden ses verisi gönderebilen uygulamalar) aracılığıyla ses iletimi yapmasına izin verilmeyecek.

Uygulama kullanıma girdiği andan itibaren iPhone kullanıcılarının gizliliği daha güvenli hale getirilmiş olacak. Apple'ın son yıllarda iyiden iyiye ağırlık vermeye başladığı sağlık teknolojileri, bu sürüm iOS'ta da kendini gösterecek. Yenilenen Sağlık uygulamasında Günlük Rapor adı verilen yeni bir bölüm bizi karşılayacak. Buradan tüm gün boyunca yapılan aktivitelere detaylı olarak bakılabilecek. Apple Haritalar uygulamasında ev ve iş yeri gibi sık bulunulan konumlar daha kolay ayarlanabilecek; bu sayede istenilen lokasyona ulaşmak çok daha kolay olacak. Diğer yandan Mail uygulamasına gelecek yeni bir özellik sayesinde istenmeyen e-postaların önüne tamamen geçecek engelleme özelliği ile birlikte e-postaların daha kolay ayrıştırılması adına yeni bir klasörleme sistemi kullanıcılarla paylaşılacak. iPhone'umu Bul ve Arkadaş Bul uygulamalarını tek çatı altında toplayacak olan iOS 13'te kullanıcılar bütün cihazlarını tek panelden kontrol etme imkanına kavuşacak.

Mesajlar uygulamasında da bir dizi değişiklik yapacak olan iOS 13'ün yüklenmesiyle WhatsApp'a benzer bir uygulamaya dönüşüyor. Kullanıcılar kendi profil fotoğraflarını seçebileceği gibi kullanıcı adı da belirleme şansına sahip. Hatta bu bilgileri kimlerin göreceği dahi belirlenebilecek. 

Gece Modu'nun yine iOS 13 ile birlikte aktif hale gelmesi beklenirken, telefonlar bu modda daha az bataryadan güç harcayacak; daha az göz yoracak. Bu modun saate duyarlı olacağı düşünülürken, kullanıcılar manuel olarak da gece moduna geçiş yapabilecek.

Uygulama açılış hızını neredeyse iki kat arttıran iOS 13'te üyeliğinizin aktif olduğu bir uygulamayı kaldırmaya çalıştığınızda Apple, uygulamayı silseniz bile aboneliğinizin etkin kalacağını ve diğer cihazlarda da kullanılabileceğini belirtecek.

iOS 13'ün planlanan tarihte bir değişiklik olmadığı taktirde en geç Ekim ayı içinde kullanıcıların cihazlarına sunulması bekleniyor.

Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 13 yarın kullanıma giriyor. 

\n

Ancak iPhone'lar için geliştirilen yeni işletim sistemi iOS 13 henüz kullanıma girmeden bir güvenlik açığı ile gündemde. 

FaceTime ve voiceover özelliği üzerinde karşımıza çıkan sistem açığı, kayıtlı kişilere kilit ekranı üstünden, parola kullanmadan girilmesine imkan tanıyor. 

\n

ABD'li teknoloji portalı The Verge'de çalışan Jose Rodriguez tarafından keşfedilen söz konusu açığın iOS 13.1 ile ortadan kaldırılması bekleniyor. Kaynak: NTV

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap