Ne Demek Ekran Yok?

Fotoğraf

Recep Anıl Aydemir 58438 okunma 0

Fotoğraf dünyasının kralı Leica'dan ekransız kamera.

Ne Demek Ekran Yok?

Pek çok insanda gizliden gizliye "ya bir karavan alsak da dolaşsak" düşüncesi vardır ya da bu düşünce hoş gelir. Bu genelde fotoğrafçı olmayan insanların fantezisidir. Peki fotoğrafçılar ne hayal eder? Çok parası olunca bir Leica almayı tabii ki.

Bir fotoğrafçı için Leica'yı anlatmak da zor bir şey tabii, asaleti ile kalitesi ile bir ikon. Leica'nın bir özelliği daha var hala eski modellerine benzeyen kameralar üretiyorlar. Modern analog hissini insanlar seviyor bu yüzdendir ki Nikon geçtiğimiz yıllarda DF modelini piyasaya çıkardı. Leica'nın DSLR tarzı büyük fotoğraf makineleri de iyi olsa da özellile M serisi herkesi gölgede bırakıyor. 

Leica yeni modelini ekransız üreteceğini duyurdu(aynısnın ekranlı seçeneği de olacakmış.). Nasıl yani çektiğimizi göremeyecek miyiz? Göremeyeceğiz. Zaten markanın istediği de bu. 

Filmli makina kullananlar bilir, en büyük heyecan çekimden sonra kareler nasıl çıktı? Oldu mu? Fotoğraf dünyasının kralı olunca tabii istediğini yapmaktan da çekinmiyorsun. Leica M-D Typ 262 modeline ekran koymama kararı da tam olarak böyle. Firmanın yola çıkış noktası ekrana bakmaktan insanların fotoğraf çekme keyfini kaybetmesi. Ekran olmayınca tabii ayarları yapmak için filmli makinelerdeki gibi ayar tekerlerine ihtiyacımız oluyor bu nedenle genelde ekran görmeye alışık olduğumuz arka panelde bir iso tekeri var. Fiyatının 6000$ civarı olacağını düşünürsek bu lükse çok fazla kişi sahip olamayacak.

Alman mühendisliğinin mükemmel örneği olan Leica markası yeni modelde kullanacakları 24 megapisel sensör ve maestro işlenci ile kaliteden ödün vermeyecek.

Her ne kadar benim gönlümde bir Leica M6 olsa da M serisinin tüm modellerine saygımız var. 

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap