Windows 10’un Kotanızı Nasıl Tükettiğini Biliyor musunuz?

Yazılım

Musa Yılmaz 1753 okunma 0

Windows 10'un kotanızı tüketmesini önlemek için bazı manuel işlemler yapmak zorundasınız.

Windows 10’un Kotanızı Nasıl Tükettiğini Biliyor musunuz?

Microsoft’un günümüz çağına uygun şekilde geliştirdiği işletim sistemi Windows 10, siz fark etmeden kotanızı tüketip AKK’ye takılmanıza sebep olabilir. Peki bunu nasıl öğrenebilirsiniz ve almanız gereken önlemler neler?

Eşten eşe indirmeler (P2P): Microsoft’un kendi sunucularındaki yükü azaltmak için Windows 10 yüklü sistemleri kullanabiliyor. P2P olarak da bilinen bu yöntem, torrent’te de kullanılır. Microsoft sunucuları kapasitesini doldurduğunda ve PC’niz güncelleme dağıtmaya başladığında, internet tüketimi de hızlanabilir. Bunu kapatmak için Başlat menüsünü açıp ‘Windows Update Ayarları’ yazın. Önce ‘Gelişmiş Seçenekler’e tıklayın ve ardından ‘Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç’in üzerine tıklayın. Buradaki anahtarı kapalı konuma getirirseniz bant genişliğiniz, diğer kullanıcılara güncelleme dağıtmak amacıyla kullanılamayacak.

Windows 7 ve 8.1’e ayrılan alan: Windows’un daha eski bir sürümünü kullanıyor olsanız dahi Windows 10, bant genişliğinizi ve disk alanınızı tüketmeye devam ediyor olabilir. Eğer PC güncellemeleri otomatik olarak indirilecek şekilde ayarlanmışsa 3 GB’lık Windows 10 kurulum dosyası, siz fark etmeden kendiliğinden iniyor olabilir.

Bu ayarı isterseniz kendiniz değiştirebilirsiniz. Öncelikle Windows Update’i açın ve ‘Önerilen güncellemeleri önemli güncellemelerle aynı şekilde ver’ seçeneğindeki kutucuğu kaldırın. Windows 10’un daha önce indirip indirmediğini öğrenmek için Windows Update’e dönün ve tüm güncellemeleri listeleyin. Sol taraftaki ‘İsteğe Bağlı’ bölümüne tıklayıp Windows 10’u indirip indirmediğinizi kontrol edin. Eğer indirilmişse üzerine bir sağ tık yapıp ‘Güncellemeyi gizle’nin üzerine tıklayın. Bundan sonra Windows 10, güncellemeleri siz istemedikçe kendiliğinden indirmeyecek.

Kaynak: Webtekno

 

Yorumlar

  1. Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yap